تفاوت رم‌های DDR4 و DDR5

تفاوت رم DDR4 با DDR5

تفاوت رم‌های DDR4 و DDR5

تا حدودی می‌ توانیم بگوییم که طراحی و مشخصات ظاهری رم DDR4 با رم DDR5 مشابه می‌ باشد. به عنوان مثال پین هایی که مربوط به ماژول حافظه است، در هر دو رم 288 عدد می‌ باشد. همچنین چیدمان پین‌ها در رم DDR5 نسبت به DDR4 از تغییرات کمی برخوردار است. به همین سبب فرق اساسی این دو رم، مربوط به معماری آن‌ها می‌ باشد و از نظر مشخصات ظاهری تفاوت چندانی ندارند. در این بخش از مقالات افراشاپ قصد داریم ابتدا به طور مختصر تفاوت‌های آن را برایتان بازگو کنیم و سپس به بررسی آن‌ها بپردازیم .

  • PMIC
  • پهنای باند
  • ظرفیت و بازدهی
  • سرعت
  • مصرف انرژی

بررسی تفاوت رم DDR4 با DDR5 در افراشاپ

PMIC روی ماژول

مدار مجتمع مدیریت توان بر روی ماژول رم DDR5 با رم DDR4 متفاوت است. به طوری که در DDR4، مدیریت توان از طریق دسترسی به مادربرد دستگاه صورت می‌ گیرد. ولی در DDR5 همین کار از طریق ماژول رم صورت گرفته است. به طور کلی در رم‌های نسل جدید، مدار‌های انتقال توان بر روی ماژول رم قرار دارند ولی در رم‌های نسل قبلی بر روی مادربرد قرار داشتند. به همین سبب، بهبود مصرف انرژی در رم DDR5 وجود داشته است.

پهنای باند

با استفاده از چندین پارامتر متفاوت می‌ توانیم پهنای باند را بررسی نماییم. در واقع با افزایش میزان سرعت رم به مگاهرتز، عملکرد آن افزایش می‌ یابد. پهنای باند در رم DDR4 محدوده 3600 تا 4000 مگاهرتز را در بر می‌ گیرد.

تفاوت رم DDR4 با DDR5 در افراشاپ

به طور معمول در DDR5 کمترین پهنای باند 4800 مگاهرتز بوده است، ولی این رم‌ها با سرعت 3200 مگاهرتز هم ارائه شده اند. نکته قابل توجه در رم‌های DDR5 این است که پهنای باند برخی از آن‌ها به 8400 مگاهرتز هم می‌ رسد. همین موضوع سبب شده است که این رم مورد توجه کاربران فراوانی قرار گرفته بگیرد.

ظرفیت و بازدهی

این دو رم در میزان حافظه هم با یکدیگر اختلاف دارند. در رم‌های DDR4 حداکثر حافظه به 64 گیگابایت می‌ رسد، ولی با مقدار 32 گیگابایت هم ارائه شده است. همچنین در رم DDR5 این ظرفیت 128 گیگابایت بوده است. حافظه این رم ظرفیت‌های 8 تا 128 گیگابایت را در بر می‌ گیرد. ایجاد این حافظه 128 گیگابایتی به دلیل افزایش تراکم، تعداد و اندازه بانک‌ها می‌ باشد. به طور کلی یک ماژول DDR5 در مقابل DDR4، حداکثر حافظه آن رشد چشمگیری داشته است.

سرعت رم DDR4 با DDR5

از فاکتور‌های ضروری برای سنجش میزان سرعت رم، سرعت کلاک است که معمولا برحسب هرتز در نظر گرفته می‌ شود. این محدوده در رم DDR4 از 1600 مگاهرتز تا حداکثر سرعت 4800 مگاهرتز می‌ باشد. ولی در رم DDR5 نرخ داده یا سرعت افزایش می‌ یابد. در رم DDR5 سرعت پایه 4800 مگاهرتز اندازه گیری شده است و همین میزان در رم‌های جدید تر به 8400 مگاهرتز هم می‌ رسد. از آن جایی که رم DDR5 از پهنای باند 50 درصدی نسبت به DDR4 برخوردار است، همین سبب برتری آن شده است. قابل توجه است که این رم از پهنای باند 51.2 گاگیابایت بر ثانیه در هر ماژول پشتیبانی می‌ کند.

مصرف انرژی

با این که سرعت DDR5 زیاد است و میزان ولتاژ بالایی دارد، پیش بینی می‌ شد که مصرف انرژی بالایی هم داشته باشند. ولی میزان ولتاژ آن 1.1 ولت می‌ باشد و به همین سبب این رم‌ها مصرف انرژی کمتری دارند. یکی از برتری‌های رم DDR5 نسبت به DDR4، این است که DDR5 تنظیم مقدار ولتاژ مورد نیاز خودش را به عهده دارد، در حالی که قبلا این کار به عهده مادربرد بوده است. همچنین این ویژگی می‌ تواند سبب کاهش هزینه مادربرد شود.

عملکرد سیستم

اکنون می‌ خواهیم از نظر فنی تاثیر رم را بر روی عملکرد سیستم بررسی نماییم. اگر چه ظرفیت رم بسیار ضروری است، ولی در لیست اولویت‌های پایین قرار گرفته است. اما اکنون بهتر است بدانید که خرید یک رم گران مثل DDR5 در مقابل هزینه روی GPU بسیار منطقی و بهتر است. در بررسی عملکرد مربوط به رم‌های DDR5 که دارای فرکانس بسیار بالایی مانند 5600 مگاهرتز هستند، افزایش 20 فریمی برخی بازی‌ها را شاهد هستیم.

تفاوت مختصر DDR5 با DDR4

همانطور که در این مطلب گفته شد رم DDR5 دارای سرعت، پهنای باند، فرکانس و حداکثر حافظه بیشتری نسبت به رم DDR4 می‌ باشد. همچنین میزان انرژی مصرفی آن کمتر است. به طور کلی می‌ توانیم بگوییم که سرعت کلاک DDR5 نسبت به نسل قبل خود افزایش یافته است.

علاوه بر این، توان مصرفی و ولتاژ کاهش یافته، به همین دلیل بازدهی و عملکرد بهتری را ارائه می‌ دهد. قابل توجه است که قابلیت هایی همچون مدیریت توان در ماژول رم سبب شده است که این رم نقش بی نظیری را برای افراد حرفه ای ایفا کند.

خرید رم DDR5 یا DDR4

رم‌های DDR5 نسبت به DDR4 به دلیل کمبود تراشه به کار رفته در آن و استفاده از اجزای بیشتر، از هزینه بسیار بالایی برخورداراند. البته هزینه‌های جانبی آن نیز بیشتر می‌ باشند. این هزینه‌ها می‌ توانند شامل نصب آن و تهیه یک دستگاه سازگار با این رم باشند.

به طور کلی اگر شما برای خرید رم محدودیتی ندارید و یک فرد حرفه ای هستید، به شما پیشنهاد می‌ شود که یکی از رم‌های DDR5 را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید، بهتر است بدانید که تنها پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل از این رم DDR5 پشتیبانی می‌ نمایند.

rezabsa
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *